באיזו שפה מקדשים שם שמים?

שלום לכם קוראים יקרים שלי..

בתחילה, אדרוש בשלומכם  כמנהגי בדרך כלל ואקווה כי שלומכם טוב, במידה ומעניין אתכם, שלומי טוב ואפילו מצוין- ברוך ה'.

הרבה זמן לא כתבתי לכם והסיבה שהיום מצאתי את הזמן להקדיש לכתיבה – לא שהיה לי פנאי – היא כי אני כותב מגעגוע. געגוע לכתיבה, געגוע למילים, געגוע להיות אני, להיות עם עצמי, לימים שחלפו, לתמימות, להבנת הדברים בצורה פשוטה. קמתי מתגעגע ולא ידעתי למה, משהו בתוך הלב רוצה כמו פעם.

שמעתי פעם סיפור יפה על נפוליאון שכשהגיע לירושלים ביום ט' באב ראה את כולם בוכים. שאל את הסובבים אותו על שום מה הבכי, ענו לו כי היהודים בוכים על חורבן ביתם. לשאלתו מתי זה ארע, ענו לו – לפני אלפי שנים ואז נפוליאון אמר משפט שהפך לקלאסיקה: " עם ללא עבר אין לו עתיד". כוונתו הייתה שכל עם או אדם שרוצה להתקדם הלאה בחיים ולהמשיך להצליח, חייב לזכור מניין הוא הגיע ומה הביא אותו לאותו מעמד. מאחר ואני שייך לאותו עם, אני גם אוהב אחת לתקופה לעצור את המירוץ ולזכור מה עברתי עד כה. אומנם העבר שלי הוא לא רחוק כ"כ אבל עדיין עברתי דבר או שתיים בחיי ואם היו אומרים לי לפני כמה שנים שכך אראה היום, הייתי מגחך. אבל הזמן חלף, אני כבר בן 20 (ואומר לכולם 21 כדי להרגיש גדול) אבל ההורים תמיד אומרים לי: "אתה  עוד ילד" ואני לוקח את זה כמחמאה, לפחות בעיניהם נשארתי ילד.

בין הדברים המשמעותיים ביותר שעברתי בחיי היו ה"שפות" השונות שלמדתי לדבר: ישנם מושגים ותובנות שרכשתי בתקופת הישיבה, שלא משנה היכן תהיה ומה תעשה, תמיד יישארו חקוקים על לוח לבך. בישיבה הגדולה למדתי לדבר "חרדית ", החרדים שבינינו בוודאי יודעים למה כוונתי ובטח שחבריי למקצוע מבינים, הרי הם בוגרי ישיבות קדושות ברובם. הם שיפרו את "החרדית" (השפה כן?!) שלי והשכילו אותי עוד מעבר למה שכבר למדתי. אני מכיר את השפה על בוריה, את העגה והניואנסים, את ה"קיינטשים" וההברות , את המילים רבי המשמעויות ואת המבטים – מתי הם מביעים התפעלות, אהבה, הערכה וכבוד ומתי הם של קנאה, שנאה ודחייה. אבל הכי חשוב שלמדתי גם עברי'ס!!

מצד שני, אני דובר גם את שפת העם. אלה שלא ראו ישיבה מבפנים מעולם. זו שפה שרוב תושבי מדינת ישראל דוברים אותה .יש בה מכל וכל, דברים טובים וגם פחות. בדיוק כמו בני האדם שדוברים אותה, גם ביניהם יש טובים יותר ויש פחות בדיוק כמו בכל מגזר אחר בעולם.

וישנה שפה נוספת שאני דובר: שפת המוסיקה. זו שפה שברגעים של כעס היא מרגיעה אותך ועוזרת, ברגעי עצב היא מרימה אותך למעלה, ולפעמים היא עושה עבודה פסיכולוגית מדהימה – היא גורמת לך להשתפך מעומק ליבך ולהוציא את כל הכאב החוצה, יש לה כוח לא יאומן.

היתרון הגדול בלהבין את שלוש השפות האלו, הוא להשתמש בהן. להבין אותם ולא לעשות עם זה כלום זה בזבוז של אפשרויות מדהימות. אני מופיע בפני קהל מגוון מאד ובפני המון מגזרים והידע שלי וההבנה של כל אחד מהם נותנת לי יתרון עצום בקירוב ודו שיח מגשר בין כולם. בדיוק השבוע קרה לי מקרה מאד משמח ולא אוכל להרחיב בנושא, זה קורה בדרך כלל ששלושת השפות מתחברות לאחת ואני נותן ליד הדמיון החופשית לחשוב ולנסות להבין מה קרה פה שהביא אותי לכתוב..

לסיפור יש גם צד שני עצוב, שאני רואה את אותם אנשים בעלי נפש אבודה שדוברים רק את השפה הראשונה אבל בצורה עילגת, הם לא באמת בני תורה. הם נראים ככאלה אבל אין בהם מידות ראויות אלא אך ורק הסתכלות עצמית והבנת נקודות בודדות מהתורה האדירה שנקראת כבוד האדם שאותה לא כולם טורחים ללמוד. כן, היה לי קשה בישיבה. חוץ מלשבת, לצייר ולכתוב לעצמי מנגינות לא הצלחתי כל כך להבין את השיעורים. הרב שלי, הרב דוידזון שליט"א היה מסביר לי באופן פרטני ועדיין לא הבנתי לחלוטין. בסופו של דבר, העובדה שלא כולם קיבלו אותי כפי שאני ותמכו בדרך שלי, גרמה לי לקבל החלטה שאולי שנויה במחלוקת אבל עשיתי אותה בלב שלם. בלב שלם מצידי, בלב שלם מצד הורי שבירכו אותי ותמכו בי,  בלב שלם מצד המשרד שבו אני עובד שהכיר ביכולות שלי.

אותי חינכו לאהבת הבורא, לאהבת הברואים באשר הם. אותי לימדו דרך ארץ מה היא, חינוך פשוט שמלמד אותך להיות בנאדם, לאהוב אהבה עזה את לומדי התורה, ללכת להתברך אצל הצדיקים החיים עמנו ולהתפלל לבורא להצלחה בקברם של אלה שאינם איתנו. אני עשיתי את הבחירה שלי מתוך הבנה שכיום זה הדבר הטוב ביותר עבורי. בכל זאת אנחנו צריכים להביט על הדברים כמו שהם בפועל ולא כמו שהיינו רוצים שיהיו.

טוב חברים, אני חייב לעוף, יש לי המון שירים שמחכים לי באולפן, נשתמע.

שלכם באהבה – איציק

 

נ.ב: לשאלת רבים – התשובה היא: כן, תורת ברסלב מדברת אלי .

 

 

 

 

 

75 תגובות על באיזו שפה מקדשים שם שמים?

 1. מאת שירה‏:

  את פה???????????????????

 2. מאת רבקי פיזם‏:

  היוש

 3. מאת מוריה דדיה‏:

  למי בא להתכתב איתי????? אני חדשה ומשועוממת;)

 4. מאת מוריה‏:

  יש פה משהי???????

 5. מאת רבקי‏:

  כןןןןןןן אנינייייייייייי

 6. מאת חסויה..‏:

  למה איציק לא כותב בלוג חדש??????? :(

 7. מאת רחל חיה‏:

  שלום לך איציק קודם כל רציתי להגיד לך שיש לך קול מוווושלם
  ורציתי לשאול אותך משהו למה אתה לא בא לעשות הופעות בקרית מלאכי זה לא פייר בבקשה תבוא לקרית מלאכי

 8. מאת רחל חיה‏:

  בבבקשה איציק תעשה הופעות גם בקרית מלאכי אף פעם לא עשיתה פה פליזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזזז

 9. מאת אליה‏:

  היי איציק אתה לא כותב בלוג??

 10. מאת חן (הכי מעריצה....)‏:

  איציק התגעגענו…תכתוב!!

 11. מאת t‏:

  ואם כן אז תכתוב אני לא יכול לכתוב איו לי זמן אין לי כח אני שחצן וגאוותן(מה שנכון נכון)
  טוב בעיקרון זה לא אמור לעניין אותו זה לא יהרוס לו את השם או משהוא כזה!

 12. מאת אליה‏:

  ואם כן אז תכתוב אני לא יכול לכתוב איו לי זמן אין לי כח אני שחצן וגאוותן(מה שנכון נכון)
  טוב בעיקרון זה לא אמור לעניין אותו זה לא יהרוס לו את השם או משהוא כזה!
  להגיב…….

 13. מאת אליה‏:

  לתת משלך…..
  זה לא נראה לך מעצבן אנשים מעריצים ואתה יורק להם בפנים. באמת!!!!!!!!!!!
  אני יודעת שבטוח יש לך חצי שעה ביום לשבת מול המחשב ולכתוב בלוג ואז לעלות אותו!!
  ואם אף אחד לא הוכיח אותך חוץ מפדידה אז אני יעשה את זה עכשיו!
  אם יש לך זמן לכתוב שיר ובאותו יום לשיר אותו על במה(שיר על חייל) אז יש לך זמן!

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>